€950.00*
Free shipping within Germany
Available, delivery time 2-5 business days
Women`s Watches: Bologna Chronograph 17-13238-850
Quartz movement in refined Bruno Söhnle version (Base movement Ronda 5021.D), Stainless steel, Ø 35.0 mm, Height 10.4 mm, 5 bar, Sapphire crystal with anti-reflective coating inside, 7-link stainless steel bracelet, massive butterfly clasp, 12 brilliant-cut diamonds (lab-grown diamonds)
The Bologna Chronograph combines classic design with reliable technology. A grey, textured dial set with 12 lab-grown diamonds adds elegant accents. The sapphire crystal, stainless steel case, and fine-link stainless steel bracelet ensure durability and comfort. A stylish timepiece that blends functionality with timeless modernity.
| Base movement: | Ronda 5021.D |
|---|---|
| Case: | Stainless steel |
| Caseback: | Open caseback |
| Clasp: | Folding clasp |
| Designation BS movement: | Quartz movement in refined BS version |
| Diameter: | 35 mm |
| Glass: | Flat sapphire crystal with anti-reflective coating inside |
| Height : | 10.4 mm |
| Lug: | 16 mm |
|---|---|
| Luminous hands: | Yes |
| Number of brilliants: | 12 |
| Strap colour: | Stainless steel |
| Strap type: | Stainless steel bracelet |
| Water resistance: | 5 bar |
| Weight : | 91 g |
Manufacturer Informations
Dresdner Straße 14
01768 Glashütte
Deutschland
Telefon: +49 (0) 35053 / 321 39-0
E-Mail: onlineshop@brunosoehnle.de
Always close to you
You can find us anywhere in the country, with friendly advice in over 350 watch and jewelry stores.
Free shipping
So that you do not incur any additional costs during your online purchase, we deliver your watch for free within Germany.
2-year warranty
Your satisfaction is very important to us. That is why we give all of our watches a manufacturer's guarantee of 2 years.
Direct from the maker.
Should there be a problem, you can contact us at any time - via email, telephone, or directly on-site with the retailer.
Similar products
#MeineBesteZeit
Bruno Söhnle on Instagram and other social media.