€995.00*
Free shipping within Germany
Available, delivery time 2-5 business days
Women`s Watches: Bologna Chronograph 17-33238-250
Quartz movement in refined Bruno Söhnle version (Base movement Ronda 5021.D), Stainless steel IP gold, Ø 35.0 mm, Height 10.4 mm, 5 bar, Sapphire crystal with anti-reflective coating inside, 7-link stainless steel IP gold bracelet, massive butterfly clasp, 12 brilliant-cut diamonds (lab-grown diamonds)
This Bologna Chronograph combines classic lines with precise timekeeping, thanks to a refined quartz movement. A textured white dial set with lab-grown diamonds defines its luxurious appearance. The gold-plated stainless steel case and matching bracelet offer a striking sense of value. An elegant timepiece with everyday practicality and 5 bar water resistance.
| Base movement: | Ronda 5021.D |
|---|---|
| Case: | Stainless steel IP gold |
| Caseback: | Open caseback |
| Clasp: | Folding clasp |
| Glass: | Flat sapphire crystal with anti-reflective coating inside |
| Height : | 10.4 mm |
| Lug: | 16 mm |
| Luminous hands: | Yes |
|---|---|
| Number of brilliants: | 12 |
| Strap colour: | Stainless steel IP gold |
| Strap type: | Stainless steel bracelet |
| Water resistance: | 5 bar |
| Weight : | 91 g |
Manufacturer Informations
Dresdner Straße 14
01768 Glashütte
Deutschland
Telefon: +49 (0) 35053 / 321 39-0
E-Mail: onlineshop@brunosoehnle.de
Always close to you
You can find us anywhere in the country, with friendly advice in over 350 watch and jewelry stores.
Free shipping
So that you do not incur any additional costs during your online purchase, we deliver your watch for free within Germany.
2-year warranty
Your satisfaction is very important to us. That is why we give all of our watches a manufacturer's guarantee of 2 years.
Direct from the maker.
Should there be a problem, you can contact us at any time - via email, telephone, or directly on-site with the retailer.
Similar products
#MeineBesteZeit
Bruno Söhnle on Instagram and other social media.