€995.00*
Free shipping within Germany
Available, delivery time 2-5 business days
Women`s Watches: Bologna Chronograph 17-23238-250
Quartz movement in refined Bruno Söhnle version (Base movement Ronda 5021.D), Stainless steel bicolor IP gold, Ø 35.0 mm, Height 10.4 mm, 5 bar, Sapphire crystal with anti-reflective coating inside, 7-link stainless steel bicolor IP gold bracelet, massive butterfly clasp, 12 brilliant-cut diamonds (lab-grown diamonds)
With harmonious proportions and a refined quartz movement, this Bologna Chronograph represents precise everyday practicality. The textured white dial, set with 12 brilliant-cut lab-grown diamonds, lends it an air of elegance. The dial is protected by an anti-reflective sapphire crystal. The case and bracelet are meticulously coated with gold accents, giving the watch an elegant touch.
| Base movement: | Ronda 5021.D |
|---|---|
| Case: | Stainless steel bicolor IP gold |
| Caseback: | Open caseback |
| Clasp: | Folding clasp |
| Designation BS movement: | Quartz movement in refined BS version |
| Diameter: | 35 mm |
| Glass: | Flat sapphire crystal with anti-reflective coating inside |
| Height : | 10.4 mm |
| Lug: | 16 mm |
|---|---|
| Luminous hands: | Yes |
| Number of brilliants: | 12 |
| Strap colour: | Stainless steel bicolor IP gold |
| Strap type: | Stainless steel bracelet |
| Water resistance: | 5 bar |
| Weight : | 91 g |
Manufacturer Informations
Dresdner Straße 14
01768 Glashütte
Deutschland
Telefon: +49 (0) 35053 / 321 39-0
E-Mail: onlineshop@brunosoehnle.de
Always close to you
You can find us anywhere in the country, with friendly advice in over 350 watch and jewelry stores.
Free shipping
So that you do not incur any additional costs during your online purchase, we deliver your watch for free within Germany.
2-year warranty
Your satisfaction is very important to us. That is why we give all of our watches a manufacturer's guarantee of 2 years.
Direct from the maker.
Should there be a problem, you can contact us at any time - via email, telephone, or directly on-site with the retailer.
Similar products
#MeineBesteZeit
Bruno Söhnle on Instagram and other social media.